Умни трикове за отглеждане на лозя, които никой не обсъжда

Умни трикове за отглеждане на лозя, които никой не обсъжда

Умни трикове за отглеждане на лозя, които никой не обсъжда

Blog Article

Видео Подкаст: Никола Газдов: В последните години енергетиката е като влакче на ужасите

Лозата не прави изключение. Времето за стареене при нея варира значително в зависимост от сорта и начина на отглеждане, въпреки че възрастта й на годност се изчислява според биолозите и до стотици години.

Съоръжения за монтаж към трактори Снегорини за трактори

Кулинарията и културата на банатските българи са във фокуса на гастрономически тур

Освен това трябва да се има предвид, че при лозите и асмите бавно зарастват различни наранявания

Радостина Донева: Нужна е Национална стратегия за Източнобалканската свиня

За работа в защитната зона по редовете на насаждението са подходящи роторни косачки с автоматично отклоняващо устройство, което свежда до минимум неокосената зона около главините при добро копиране на неравностите на терена.

Клиновете на калемите се оформят по познатия начин, като се стремите те да съвпаднат с разцепите на основата. Кората на присадките трябва да съвпада с тази на подложката, а долната им пъпка трябва да сочи навън. Тук важно е да покриете отново с кора, да фиксирате и да насипете рохкава пръст около основата на лозата. През лятото трябва да почистите росните коренчета, които се образуват около калемите и да откриете леторастите, които са се появили в основата на лозата, за да могат да свикнат с външните условия.

Засаждането на лозите може да се извършва през есента и през пролетта. Установено е, че при есенното засаждане се получава по-висок процент на прихващане и по-силен растеж на лозите през първата година, разказват пред Агрозона специалисти от Института по лозарство и винарство в Плевен.

Изоставените лози, на които една или няколко години изобщо не е извършвана никаква резитба, обикновено са с по-голям брой тънки и разклонени рамена и със слабо растящи леторасти.

Ето лозя кога и как да засадите нови лозички (+съвети от експерти)

Лозата може да се отглежда на различни почви, включително и на такива, където другите култури се развиват слабо. Най-подходящи обаче са дълбоките, рохкави, бързо затоплящи се почви.

Вече на пазара има косачки и с палцев режещ апарат, както и ротационни косачки, които наситняват окосената маса и я разпръскват по цялата повърхност на междуредието.

В каталога ни ще намерите укрепващи системи за лозя от висококачествени, здрави и дълготрайни материали.

Report this page